Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Pielęgnacja stóp - 10 najczęstszych błędów

Większość problemów, z jakimi przychodzą do gabinetów podologicznych pacjenci, jest spowodowanych nieumiejętną pielęgnacją. Próbując działać na własną rękę, często pogarszamy kondycję skóry i paznokci. Kiedy pielęgnacja stóp w domu przynosi więcej szkody niż pożytku? Poniżej przedstawiamy 10 najczęstszych błędów pielęgnacyjnych.

1. Nieumiejętne usuwanie naskórka


Pielęgnacja stóp za pomocą tarki lub twardych pilników pobudza naskórek do szybszego narastania i powstawania hiperkeratoz. Mocne pocieranie skóry prowadzi do jej rozgrzania i w konsekwencji staje się ona jeszcze twardsza. Lepszym wyborem jest pumeks naturalny, jednak należy się z nim obchodzić bardzo delikatnie i dokładnie umyć go po każdym użyciu, ponieważ w jego porach pozostają resztki naskórka. Nie należy próbować ścinać lub mocno ścierać modzeli i odcisków. Usuwaniem tych zmian powinien zająć się podolog.

2. Nieprawidłowe skracanie paznokci

Do skracania paznokci najlepiej używać pilnika. Jeśli jednak wolimy je obcinać, warto wybrać cążki. Najczęstszym błędem jest obcinanie paznokci zbyt krótko, nadając im półokrągły kształt. Może to powodować wrastanie paznokci oraz przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych. Kształt paznokcia powinien odpowiadać anatomicznemu kształtowi opuszki. Innym grzeszkiem jest zbyt rzadkie obcinanie paznokci. Systematyczna pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna, ponieważ zbyt długie paznokcie ulegają twardnieniu i pod wpływem nacisku buta może dojść do odrywania się paznokcia od macierzy.

3. Nieprawidłowe piłowanie

Pielęgnacja stóp jest związana również z piłowaniem paznokci. Najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie pilników metalowych, które odradza każdy podolog. Nie tylko strzępią kant paznokcia, ale również uszkadzają płytkę i łożysko. Najlepszym wyborem jest używanie pilników średnioziarnistych. Ważna jest także odpowiednia technika. Najpierw piłujemy boki, następnie zaokrąglamy kanty, a dopiero później piłujemy przód. 

4. Nieumiejętna pielęgnacja skórek

Każdy podolog ostrzega przed nieumiejętnym wycinaniem skórek. Pielęgnacja stóp wymaga wyczucia i dużych umiejętności. Usuwanie skórek może prowadzić do skaleczeń i skóra jest narażona na działanie bakterii, wirusów oraz grzybów. Częste usuwanie skórek skutkuje intensywnym rogowaceniem, mogącym prowadzić do powstawania odcisków, które z kolei powinien leczyć wyłącznie podolog.

5. Długie moczenie i nie stosowanie kremów

Pielęgnacja stóp często kojarzy się nam z długim moczeniem nóg z dodatkiem soli. Niestety jest to duży błąd. Podolodzy ostrzegają przed długimi kąpielami stóp, które prowadzą do nadmiernego rozpulchnienia skóry. Traci ona swoje właściwości ochronne oraz staje się podatna na skaleczenia i przesuszanie. Wystarczy poświęcić na moczenie wyłącznie kilka minut. Należy jednak pamiętać o dokładnym wysuszeniu przestrzeni międzypalcowych, ponieważ wilgotna skóra jest podatna na infekcje grzybicze.

Skóra stóp powinna być systematycznie nawilżana i natłuszczana. Warto zadbać zatem o odpowiedni krem, który powinniśmy codzienne wmasować w skórę okrężnymi ruchami.

Najczęściej kremy do stóp zawierają następujące składniki aktywne:

- mocznik
- lanolinę
- alantoinę
- masło Shea
- Dpanthenol
- aloes
- glicerynę
- ceramidy

Wiele kremów zawiera także składniki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki krem będzie najlepszy dla naszych stóp, warto, aby ich kondycję ocenił podolog i określił, jakie preparaty będą najbardziej skuteczne.

6. Używanie plastrów na odciski

Często decydujemy się na samodzielne usuwanie odcisków w domowym zaciszu za pomocą plastrów nasączonych kwasem salicylowym. Niestety tego typu produkty często się zsuwają, uszkadzając zdrową tkankę otaczającą odcisk. Skóra staje się biała, mogą tworzyć się stany zapalne, a nawet rany. Odciski szybko i skutecznie usunie podolog, dlatego w przypadku występowania tego typu problemu, nie warto ryzykować swoim zdrowiem i lepiej oddać się w ręce profesjonalisty.

7. Stosowanie skarpetek złuszczających

Używania skarpetek złuszczających odradza praktycznie każdy podolog. Skarpetki złuszczające zawierają mieszankę kwasów, która ma na celu usunięcie martwego naskórka. Niestety konstrukcja skarpetek powoduje, że działamy nie tylko na zrogowaciały naskórek, ale również obciążamy zdrową skórę, drażnimy ją, a konsekwencji możemy doprowadzić do oparzeń.

8. Nie zmywanie lakieru do paznokci

Lakier nałożony na paznokcie u stóp utrzymuje się znacznie dłużej niż manicure, dlatego często nie zmywamy go przez wiele tygodni. Pozostawianie lakieru przez dłuższy czas może doprowadzić do powstawania przebarwień i żółknięcia płytki. Osoby z kruchymi i łamliwymi paznokciami nie powinny zapominać o wcześniejszym nałożeniu bazy pod lakier.

9. Noszenie źle dobranego obuwia

Częste noszenie butów na obcasach, ze zwężanymi noskami lub zbyt ciasnego obuwia, deformuje stopy i prowadzi do powstawania odcisków. Jeśli właściwa pielęgnacja stóp jest dla Ciebie ważna, zadbaj o wygodne obuwie, umożliwiające swobodne poruszanie palcami.

10. Noszenie skarpet ze sztucznych materiałów

Noszenie skarpet i rajstop z tworzyw sztucznych jest wygodne, ponieważ odzież idealnie przylega do skóry. Może jednak prowadzić do powstawania otarć oraz odcisków. W trosce o stopy, warto wybierać tekstylia wykonane z bawełny z domieszką włókien syntetycznych.

Powinniśmy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja stóp to podstawa, jeśli chcemy uniknąć chorób i długiej kuracji. W przypadku, gdy nie mamy pewności, czy prowadzona do tej pory higiena jest prawidłowa, warto skorzystać z porad specjalisty. Podolog wyleczy poważniejsze zmiany i pokaże, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja, która nie tylko wpłynie korzystnie na wygląd, ale również na zdrowie stóp.