Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Depilacja woskiem - 5 rzeczy, o których warto wiedzieć

Depilacja woskiem jest cenioną metodą pozbywania się niechcianego owłosienia ze względu na jej dokładność oraz trwałość. Ponieważ tempo wzrostu włosa jest cechą osobniczą, po poddaniu się zabiegowi depilacji woskiem, można się cieszyć gładkim ciałem co najmniej kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ponadto po każdej depilacji włoski odrastają słabsze i jest ich coraz mniej. Co trzeba wiedzieć o tej metodzie usuwania owłosienia? Warto zapoznać się z pięcioma najistotniejszymi kwestiami.

1. Jak wygląda depilacja woskiem?

W salonach kosmetycznych wykonywana jest depilacja woskiem ciepłym, podgrzanym do takiej temperatury, by stanowił on postać płynną. To o wiele skuteczniejsza technika niż depilacja ciała zimnym woskiem w plastrach. Klientka salonu przychodzi na zabieg z delikatnie odrośniętymi włoskami. By wosk je skutecznie chwycił muszą one mieć około 2-3 mm. Zbyt długie włoski będą powodowały większą bolesność podczas zabiegu. Wykwalifikowana osoba nakłada na miejsce poddawane depilacji wosk specjalną szpatułką. Nie należy się obawiać, że poparzy on skórę, chociaż jest dość gorący. Po chwili do wosku przykłada się pasek fizelinowy i szybko zrywa. Kosmetyka dodatkowo przytrzymuje skórę dłonią by nieco ją naciągnąć i zmniejszyć ból. Czynności są powtarzane do tego czasu, aż cała partia ciała zostanie wydepilowana. Dzieje się to szybko i sprawnie, o wiele skuteczniej niż w zaciszu domowym. W ten sposób można wydepilować wąsik, twarz, pachy, przedramiona, nogi czy miejsca intymne. Depilacja woskiem nie jest zupełnie bezbolesna, jednakże nie można zaliczyć tego bólu do tych z gatunku nie do wytrzymania. Odczucie zależy także od indywidualnych uwarunkowań.

2. Dlaczego na depilację woskiem najlepiej udać się do profesjonalnego salonu?

Przede wszystkim podgrzewając wosk w domu można to uczynić do za wysokiej temperatury, co grozi poparzeniem, szczególnie w miejscach wrażliwych, takich jak strefa bikini. Ponadto także podczas nieumiejętnie zrywanego paska fizelinowego może nastąpić zerwanie skóry. Leczenie takiego ubytku jest niezwykle długie i uciążliwe. Lepiej od razu oddać się w ręce wykwalifikowanego personelu, który szybko i sprawnie dokona depilacji woskiem, tym bardziej, że nie jest to usługa bardzo droga.

Kolejny powód wiąże się z dokładnością depilacji. Nawet nogi trudno jest wydepilować samodzielnie, nie mówiąc już o miejscach intymnych. Jeżeli zależy więc nam na usunięciu wszystkich włosków, miejsce przy miejscu, należy udać się do salonu świadczącego usługi depilacji woskiem. Samodzielna depilacja woskiem jest także o wiele bardziej bolesna niż ta wykonywana w salonie. Wiele zależy od wprawy kosmetyczki oraz techniki jaką stosuje, by zminimalizować wrażenia bólowe klientów.

3. Czy do depilacji woskiem trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać?

Nie ma takiej konieczności. Należy jedynie na jakiś czas wcześniej (około tygodnia bądź dwóch) zrezygnować z golenia włosków. Oczywiście należy także przygotować się pod względem higienicznym. Jeżeli depilacja woskiem będzie dotyczyła okolic bikini, nie ma znaczenia, w jakiej bieliźnie przyjdzie klientka, ponieważ i tak otrzyma jednorazowe majtki. Przed zabiegiem depilacji woskiem należy zrezygnować z opalania w solarium, zabiegów złuszczających na bazie kwasów oraz natłuszczania ciała balsamami, ponieważ to może sprawić, że wosk będzie miał znacznie mniejszą przyczepność. Dzień przed zabiegiem dobrze jest wykonać peeling gruboziarnisty. Lepiej zaplanować depilację na co najmniej kilka dni przed wielkim wyjściem czy okazją, ponieważ skóra może zareagować delikatnym zaczerwienieniem.

4. Jakie są przeciwwskazania do depilacji woskiem?

Do przeciwwskazań można zaliczyć:


- skórę bezpośrednio po ekspozycji na słońce czy po wizycie w solarium
- zakażenia bakteryjne czy grzybicze
- rozszerzone naczynia
- żylaki
- zapalenie żył

Względnym przeciwwskazaniem, a właściwie czynnikiem, który uniemożliwi wykonanie zabiegu, będą zbyt krótkie włoski, czyli bezpośrednio lub kilka dni po depilacji w takiej sytuacji kosmetyczka nie może dokonać depilacji woskiem, ponieważ będzie ona po prostu zupełnie nieskuteczna. Termin należy przeżyć i do tego czasu zrezygnować z golenia.

5. Czy w ciąży można poddawać się depilacji woskiem?

Sam zabieg, jakim jest depilacja woskiem jest zupełnie bezpieczny dla kobiet w ciąży o ile pani już wcześniej korzystała z takiego zabiegu i nie będzie to dla niej stresem, gdyż to właśnie takie negatywne emocje mogą źle wpłynąć na dziecko. Kiedy ciąża nie jest zagrożona można korzystać z depilacji woskiem do samego porodu. To także wygodne rozwiązanie przed samym porodem. Żaden inny sposób depilacji nie da bowiem komfortu tak gładkiej skóry na długi czas jak depilacja brazylijska, która pomaga także w zachowaniu higieny podczas połogu. Ostateczna decyzja co do tego, czy wykonać depilację woskiem będzie zależała od kosmetyczki, która weźmie pod uwagę samopoczucie kobiety w ciąży oraz przeprowadzi wywiad celem zebrania informacji na temat tego, czy ciąża jest zupełnie zdrowa.